Vinárstvo Igor Blaho

bolo založené v roku 2004 pánom Igorom Blahom, ktorému svet vínka tak učaroval, že už nechcel víno vyrábať len na amatérskej úrovni, ale chcel sa o vína zo svojej produkcie podeliť s ostatnými milovníkmi a gurmánmi tohto nápoja. A pustil sa do toho naozaj odhodlane. V blízkosti obce Zeleneč vysadil vlastné vinice so zameraním na červené odrody s prevahou slovenských novošľachtencov, ako sú Dunaj, Nitra, Váh, Hron, Rimava, Rudava, Rosa, Torysa.

Ale zostal verný aj známejším odrodám, ktoré majú v slovenskom vinárstve dlhšiu tradíciu, ako napr. Alibernet, Rulandské modré, Portugal modrý, Zweigeltrebe, Svätovavrinecké.
Máme vysadené aj odrody Dornfelder, Acolón, Cabernet Dorsa a Syrah.

V roku 2013 sme v Zelenči / Pri Kríži/ vysadili prvé biele odrody, Iršai Oliver a Pinot blanc na ploche 1 ha. Taktiež od sezóny 2013 hospodárime na cca 5 ha vinohradov v Horných a Dolných Orešanoch, kde pestujeme Rizling vlašský a Veltlínske zelené. Do budúcna ešte plánujeme výsadbu ďalších bielych odrôd, ale o tom inokedy...

Hrozno je šetrne spracovávané, po mlynkoodstopkovaní je lisované na pneumatickom lise, prejde odkalením, riadeným kvasením a nakoniec zrením v nerezových nádržiach a dubových sudoch o objeme 1400 l.

Nakoľko naša produkcia nie je veľká a ani v budúcnosti sa veľmi nezvýši, radi by sme obohatili slovenský trh s vínom o kvalitné odrodové vína a odrodové vína s prívlastkom, ktoré budú vyhľadávané vo vinotékach a dobre známe medzi všetkými, ktorí majú radi kvalitné víno.

Veríme, že sa nám to podarí a budeme môcť predstaviť vína vyrobené z vlastnej produkcie hrozna, predovšetkým zo slovenských novošľachtencov na slovenskom a možno aj zahraničnom trhu.

Informácie o vinárstve Blaho v skratke

Rok založenia: 2004
Výsadba vinohradov: 2004, 2005, 2013
Zameranie: vyzreté, plné, odrodové vína
Vinohradnícka oblasť: Malokarpatská
Vinohradnícky rajón: Trnavský
Vinohradnícka obec: Zeleneč
Vinohradnícka hon: Pri Kríži
Pôda: černozem na spraši
Celková rozloha v Zelenči: 12 ha
Vinohrady- H.a D.Orešany: 5 ha
Filozofia: pestovanie vlastného hrozna k produkcii odrodových vín s minimalizáciou technologických postupov a stabilizácií / zachovanie charakteru Terroir/
Degustácie: 6- 40 osôb
Ubytovanie: zatiaľ 10 osôb

Prezentácia vinárstva BLAHO


* pre pozretie prezentácie ( power point) kliknite na obrázok